Podstawowy kurs skałkowy I stopnia – nauka wspinaczki w naturze pod okiem instruktora
Podstawowy kurs skałkowy I stopnia to rozwiązanie, dla tych, którzy pragną zasmakować wspinaczki w terenie. Nauczycie się na nim wielu przydatnych kwestii i fundamentalnych zasad. Dzięki takiemu szkoleniu będziecie potrafili bezpiecznie wspinać się w skałach po drogach ubezpieczonych czyli wyposażonych w stałe punkty asekuracyjne – ringi, spity. Już dziś rozpocznijcie swoją przygodę ze wspinaczką!
Kurs skałkowy – jakie umiejętności zdobędziesz
Z pewnością zastanawiacie się, czego możecie się nauczyć podczas szkolenia takiego jak kurs skałkowy. Macie szansę nauki wspinaczki na drogach, które są wyposażone w stałe punkty asekuracyjne.
Zapoznacie się z wiedzą w zakresie poprawnego korzystania ze sprzętu wspinaczkowego. Warto tutaj nadmienić, że tyczy się to również wykonywania operacji sprzętowych. Zaznajomicie się z obsługą sprzętu takiego jak lina, uprząż, przyrząd asekuracyjny, karabinek, ekspres wspinaczkowy, taśma, pętla czy linka pomocnicza – rep sznur.
Dodatkowo macie szansę poznać techniki wspinaczkowe jak poruszać się w różnym terenie i węzły. Wśród nich spotkacie się z typami węzłów, takimi jak:
- flagowy,
- zderzakowy,
- ósemka,
- kluczka,
- węzły samozaciskowe,
- wyblinka,
- półwyblinka.
Dzięki tej praktyce nauczycie się obsługi sprzętu i techniki wspinaczkowej. Mowa, chociażby o pozycji frontalnej i bocznej. Wszystko dopracujecie, dzięki zajęciom praktycznym z doświadczonym instruktorem.
Udany kurs to bezpieczny kurs – szkolenie z asekuracji
Warto również wspomnieć, że kurs skałkowy i system szkolenia nie mogą się obejść bez szkolenia z asekuracji. Ukończenie kursu zapewnia, że zdobędziecie wiedzę i umiejętności w tym zakresie. Program kursu wspinaczkowego obejmuje to, by instruktor wspinaczki wspomógł waszą naukę asekuracji.
Mamy szansę na poznanie tajników asekuracji górnej, czyli tej „na wędkę” oraz dolnej. Dzięki wspinaniu na wędkę i z dołem zostaniecie nauczeni, jak zbierać sprzęt oraz poznacie tajniki przewiązywania się przez stanowisko. Warto również mieć na uwadze, że częścią kursu wspinaczkowego będzie wspinanie zespołowe – asekuracja z górnego stanowiska, zakładanie stanowisk na stałych punktach asekuracyjnych, wspólne zjazdy.
Gdzie odbędzie się kurs skałkowy?
Z pewnością nurtuje was pytanie, gdzie odbędzie się kurs wspinaczki po drogach ubezpieczonych. Zanim odpowiemy na to pytanie, pragniemy podkreślić, że podstawowy kurs skałkowy, jest ułożony według zaleceń Polskiego Związku Alpinizmu. Miejsce ustalamy indywidualnie według Waszych propozycji lub sugerujemy się własnym doświadczeniem i wybieramy najlepsze kursowe sektory, jednak do wyboru są miejsca, takie jak:
- Sokoliki,
- Karpacz
- Lądek-Zdrój,
- Polanica-Zdrój,
- Szczytna.
Warto uzgodnić wszelkie szczegóły z instruktorem i organizatorem, aby obie strony miały pewność, że te konkretne warunki im odpowiadają.
Podstawowy kurs skałkowy przygotowuje Was do samodzielnego wspinania w skałach.
Cała nauka podstaw techniki dzieje się pod okiem doświadczonych instruktorów w dziedzinie wspinaczki sportowej.
Terminy kursu skałkowego
Kurs skałkowy ma swoje terminy, które możecie odnaleźć w tabelce, która widnieje na stronie oferty. Kalendarz wyjazdów jest czymś, czym można się sugerować, natomiast warto zadzwonić, aby umówić indywidualny termin.
Dni, w których odbywają się kursy, są wypisane od początku kwietnia aż do października. Dzięki temu rozwiązaniu niemal każdy znajdzie termin, który będzie mu odpowiadał. Wybranie kursu nigdy nie było tak łatwe! Nie czekajcie i zapiszcie się już dziś, bo terminy w sezonie szybko się kończą.
Ile trwa kurs wspinaczki skalnej?
Kurs skałkowy ma zawsze określony czas, który jest niezmiennie taki sam. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z grupą dwóch, czy czterech osób, ten okres jest niezmienny. Kurs skałkowy po drogach ubezpieczonych trwa 3 dni.
W ciągu tych trzech dni będziecie mieli wystarczająco czasu żeby opanować wiedzę i umiejętności przekazane przez instruktora i dobrze rozpoczniecie swoją przygodę ze wspinaniem.
Ile kosztuje kurs skałkowy?
Pytaniem, które bardzo często pojawia się rozmowach na temat wspinania się po drogach ubezpieczonych, jest oczywiście cena. Za kurs wspinaczkowy płaci się 1000 zł od osoby. Wymogiem do rozpoczęcia kursu są co najmniej 2 osoby, które mają być szkolone. Maksymalna ilość uczestników wyjazdu to 4.
Warto wspomnieć, że jeśli wybieracie się na kurs grupą czteroosobową, to macie szansę załapać się na zniżkę w postaci – 50 zł od każdej osoby.
Co obejmuje cena kursu wspinaczki skalnej?
Kolejną istotną zagwozdką jest to, co właściwie wchodzi w cenę kursu wspinaczki skalnej? Zacznijmy od 3 dni wyjazdu, podczas których przez cały czas będziecie znajdować się pod opieką instruktora. Co więcej, posiadać będziecie bardzo ważne ubezpieczenie NNW na cały czas trwania kursu.
Ponadto, w cenie kursu skałkowego znajdziecie Certyfikat zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodnie z programem PZA, co z pewnością jest sporym osiągnięciem. Nie zapominajmy również o profesjonalnym wyposażeniu w postaci sprzętu wspinaczkowego, dzięki któremu będziemy mogli wspinać się po drogach ubezpieczonych. W sprzęcie tym nie znajdziecie butów wspinaczkowych.
Zapisałem się na kurs skałkowy – co dalej?
Kiedy już zapiszecie się na nasz kurs, musicie wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Mianowicie, pamiętajcie, że nie wszystko jest wliczone w cenę naszego szkolenia. Dlatego też znając datę wyjazdu, należy sobie zaplanować wszelkie aspekty, które musicie opłacić na własną rękę. Co właściwie do nich należy?
Miejsce spotkania
Pamiętajcie, że dojazd do zaplanowanego miejsca powinien odbywać się we własnym zakresie. Z racji tego, że zarówno instruktor, jak i wy będziecie samodzielnie dojeżdżać na miejsce oraz zakwaterowywać się, musicie ustalić tę kwestię. Mianowicie mowa tu o miejscu spotkania, skąd właściwie wyruszycie w sektor, w którym odbędzie się szkolenie.
Nocleg i dojazd
Tak, jak wspomnieliśmy powyżej, nocleg nie jest wliczony w cenę kursu skałkowego. Ważnym aspektem jest zaplanowanie miejsca noclegu, w którym będziecie spędzać noc. Warto omówić z instruktorem, gdzie najlepiej się zatrzymać. Instruktor zaproponuje najlepsze miejsce oraz może je dla Was zarezerwować.
Co ze sobą zabrać?
Co powinniśmy ze sobą zabrać na kurs skałkowy? To pytanie pojawia się naprawdę często, co niekoniecznie nas dziwi. Nie musicie brać sprzętu, gdyż profesjonalny komplet wspinaczkowy jest wliczony w cenę. Warto natomiast zaopatrzyć się w buty wspinaczkowe, gdyż one nie są wliczone.
Ponadto polecamy zabrać wygodne ubrania sportowe, w których będziecie chcieli się przemieszczać po górzystym terenie. Dodatkowym ważnym elementem ekwipunku jest prowiant na cały dzień. Warto pamiętać o kurtce przeciwdeszczowej, która przyda się w przypadku załamania pogody.
Sprzęt wspinaczkowy
Tak, jak możecie się domyślać, pełen sprzęt wspinaczkowy zostanie zapewniony przez nas. Otrzymacie wszystkie potrzebne elementy, które przydadzą się w trakcie kolejnych etapów kursu.
Instruktor przyniesie sprzęt na miejsce spotkania, a wy go przejmiecie. Oczywiście to wy będziecie zobowiązani do noszenia oraz pilnowania ich, gdyż w trakcie trwania kursu należą one przede wszystkim do was.
Jak przygotować się do kursu skałkowego?
Chcąc odpowiednio przygotować się do kursu wspinaczkowego, należy skupić się na poszczególnych kwestiach. Mianowicie, noclegu, dojeździe, czy też ekwipunku, który powinniście ze sobą zabrać. Pamiętajcie, że nie jest to wspinanie się po ściankach wspinaczkowych, a mamy do czynienia z prawdziwymi skałami.
Osoba, którą się uprawnia do uczestnictwa w kursie, powinna być świadoma, że będzie to szkolenie w terenie, a sama wspinaczka należy do sportów podwyższonego ryzyka. Instruktor prowadzący będzie dbał o wasze bezpieczeństwo podczas wspinania się po drogach ubezpieczonych.
Należy pamiętać przede wszystkim, abyście wzięli na każdy dzień kursu odpowiednią ilość jedzenia oraz wody.
W przypadku, gdy macie jakiekolwiek wątpliwości co do noclegu, czy innych kwestii, warto skontaktować się z organizatorem.